Oppo Find X8 features MediaTek Dimensity 9400 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.59" display, 5630 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
59" screen, while is 23g lighter. Against the Find X8 Ultra, has 50% dimmer display at 800 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and has a more compact 6.59" screen, and is 33g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Find X8 has 50% dimmer display at 800 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while delivers 37% better performance in benchmarks (2,880,400 vs 2,102,800). The Find N5 has 43% dimmer display at 800 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 has 5,630mAh battery compared to Find X9's 7,025mAh.
When compared to competing devices, the Find X8 has 5,630mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.59" screen, while is 26g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Find X8 has 50% dimmer display at 800 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the Find X8 has 75% dimmer display at 800 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 5% better performance in benchmarks (2,880,400 vs 2,746,100). When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 82% dimmer display at 800 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it scores 16% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 193 g (14 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 74.3 mm (17 others) |
| Height i | 157.4 mm (1 other) |
| Volume i | 92.39 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.59" (9 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1256 x 2760 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2880400 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 (4 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (10 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.63 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.6 & f/2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5630 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/24/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |