OnePlus Nord CE5 features MediaTek Dimensity 8350 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.77" display, 7100 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the 13, has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 49% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 7,100mAh battery (+1,100mAh). Compared to the 12, the Nord CE5 has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 30% lower in performance benchmarks. The Ace 6 offers 63% brighter display at 1,300 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro offers 160% brighter display at 1,300 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the Nord CE5 has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 33% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while packs a larger 7,100mAh battery (+2,100mAh), while is 19g lighter. Against the S25 from Samsung, the Nord CE5 has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the Nord CE5 has 26% dimmer display at 1,300 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 35% dimmer display at 1,300 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 76 mm (37 others) |
| Height i | 163.6 mm (15 others) |
| Volume i | 101.96 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.77" (6 others) |
| Pixel Density i | 387 ppi (15 others) |
| Resolution i | 1080 x 2392 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1300 nits (24 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1474030 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8350 (4 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC6 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3.2 GHz & 4 x 2.2 GHz (MediaTek Dimensity 8350) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4700 (MediaTek Dimensity 8350) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1536 (MediaTek Dimensity 8350) (6 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7100 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 6 months ago07/08/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (23 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |