OnePlus Nord 2 5G features MediaTek Dimensity 1200 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.43" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
43" screen. Against the 13, has 73% dimmer display at 438 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 76% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 6.43" screen. Compared to the 12, the Nord 2 5G has 73% dimmer display at 438 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 66% lower in performance benchmarks. The Ace 6 has 45% dimmer display at 438 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro scores 30% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Nord 2 5G has 83% dimmer display at 438 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 68% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.43" screen, while is 29g lighter. Against the S25 from Samsung, the Nord 2 5G has 83% dimmer display at 438 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the Nord 2 5G has 75% dimmer display at 438 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 51% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 83% dimmer display at 438 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 78% dimmer display at 438 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 189 g (21 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 73.2 mm (7 others) |
| Height i | 158.9 mm |
| Volume i | 96.54 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.43" (6 others) |
| Pixel Density i | 410 ppi (4 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 438 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 711664 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 1200 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G77 MP9 (7 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 1200) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3135 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1105 |
| 3dmark wild life benchmark i | 4197 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.3 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago07/22/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |