OnePlus 9 Pro features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.7" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the 13, has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 72% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and is 16g lighter. Compared to the 12, the 9 Pro has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 61% lower in performance benchmarks. The Ace 6 offers 63% brighter display at 1,300 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro offers 160% brighter display at 1,300 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the 9 Pro has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 63% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.7" screen, while is 21g lighter. Against the S25 from Samsung, the 9 Pro has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 9 Pro has 26% dimmer display at 1,300 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 43% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 50% dimmer display at 1,300 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 35% dimmer display at 1,300 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 197 g (23 others) |
| Thickness i | 8.7 mm (30 others) |
| Width i | 73.6 mm (5 others) |
| Height i | 163.2 mm (11 others) |
| Volume i | 104.5 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 6.8 (7 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 525 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 3216 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1300 nits (24 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 822238 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 5707 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 8 MP & 2 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 & f/2.4 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 years ago03/23/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |