OnePlus 8T features Qualcomm Snapdragon 865 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.55" display, 4500 mAh battery, 48 MP & 16 MP & 5 MP & 2 MP main camera.
55" screen. Against the 13, has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 80% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 6.55" screen. Compared to the 12, the 8T has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 73% lower in performance benchmarks. The Ace 6 offers 38% brighter display at 1,100 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro offers 120% brighter display at 1,100 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the 8T has 58% dimmer display at 1,100 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 74% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.55" screen, while is 30g lighter. Against the S25 from Samsung, the 8T has 58% dimmer display at 1,100 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 8T has 37% dimmer display at 1,100 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 60% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 58% dimmer display at 1,100 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 45% dimmer display at 1,100 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Weight i | 188 g (27 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 74.1 mm (7 others) |
| Height i | 160.7 mm (5 others) |
| Volume i | 100.03 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| French repairability index i | 1 (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.55" (11 others) |
| Pixel Density i | 402 ppi (31 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1100 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 579790 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 (25 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865) (28 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3148 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1156 |
| 3dmark wild life benchmark i | 3857 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 16 MP & 5 MP & 2 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 & f/2.4 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Release date i | 5 years ago10/16/2020 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |