OnePlus 5T features Qualcomm Kryo processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.01" display, 3300 mAh battery, 20 MP & 16 MP main camera.
01" screen, while is 53g lighter. Against the 13, scores 89% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,300mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 6.01" screen, and is 51g lighter. Compared to the 12, the 5T scores 85% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 12's 24GB. The Ace 6 has 8GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro scores 69% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 5T delivers 147% better performance in benchmarks (315,411 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 3,300mAh battery (+1,490mAh), while features a larger 6.01" display versus 4.7", while weighs 33g more at 162g, while sports a 20MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the 5T includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the 5T scores 84% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 162 g (11 others) |
| Thickness i | 7.25 mm |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 156.1 mm |
| Volume i | 84.88 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.01" |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 2160 px (30 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 315411 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Kryo (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 540 (18 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.45 GHz (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 1175 |
| Megapixels (main camera) i | 20 MP & 16 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/1.7 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 7 Nougat (78 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3300 mAh (21 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 20W (24 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 8 years ago11/05/2017 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✖ |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |