OnePlus 13R features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.78" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the 13, scores 27% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB. Compared to the 12, the 13R has 12GB RAM compared to 12's 24GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Ace 6 offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro offers 220% brighter display at 1,600 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the 13R has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while packs a larger 6,000mAh battery (+1,000mAh). Against the S25 from Samsung, the 13R has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 13R delivers 46% better performance in benchmarks (2,121,100 vs 1,452,391), and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 20% dimmer display at 1,600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 75.8 mm (28 others) |
| Height i | 161.7 mm (6 others) |
| Volume i | 98.05 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2121100 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2 & f/2.2 (10 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago01/07/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |