OnePlus 10R 5G features MediaTek Dimensity 8100 Max processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the 13, has 41% dimmer display at 950 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 71% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and is 27g lighter. Compared to the 12, the 10R 5G has 41% dimmer display at 950 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 61% lower in performance benchmarks. The Ace 6 has 12GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro offers 90% brighter display at 950 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the 10R 5G has 63% dimmer display at 950 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while scores 62% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has a more compact 6.7" screen, while is 32g lighter. Against the S25 from Samsung, the 10R 5G has 63% dimmer display at 950 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 10R 5G has 46% dimmer display at 950 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and scores 43% lower in performance benchmarks. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 63% dimmer display at 950 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 53% dimmer display at 950 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 186 g (19 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 101.1 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 394 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2412 px (10 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 1000Hz (6 others) |
| Brightness (typical) i | 950 nits (2 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 829500 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8100 Max (2 others) |
| Gpu name i | Mali G610 MP6 (11 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 8100 Max) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3414 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1097 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 150W (3 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago04/28/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |