Nokia Lumia 930 features Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 5" display, 2420 mAh battery, 20 MP main camera.
63GB, while packs a larger 2,420mAh battery (+1,520mAh), while weighs 34g more at 167g. Against the 3310 (2017), has 2GB RAM compared to 3310 (2017)'s 16GB, and packs a larger 2,420mAh battery (+1,220mAh), and features a larger 5" display versus 2.4". Compared to the Lumia 920, the Lumia 930 includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB), while features a larger 5" display versus 4.5". The 9 PureView has 2GB RAM compared to 9 PureView's 6GB, and the 8 has 2GB RAM compared to 8's 6GB.
When compared to competing devices, the Lumia 930 includes 1.5GB more RAM (2GB vs 0.5GB), while packs a larger 2,420mAh battery (+1,002mAh), while features a larger 5" display versus 3.5", while weighs 30g more at 167g, while sports a 20MP main camera versus 5MP. Against the LG G4 from the manufacturer, the Lumia 930 has 2GB RAM compared to LG G4's 3GB.
| Weight i | 167 g (15 others) |
| Thickness i | 9.8 mm (13 others) |
| Width i | 71 mm (6 others) |
| Height i | 137 mm (1 other) |
| Volume i | 95.32 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v2 (10 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20 MP (6 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 (11 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (7 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Battery Power i | 2420 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 11 years ago04/03/2014 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |