Honor X10 features ARM Cortex-A76 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.63" display, 4300 mAh battery, 40 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 8GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 4,300mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and is 36g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the X10 has 8GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Magic 6 Pro has 8GB RAM compared to Magic 6 Pro's 16GB, and the Magic 8 Pro has 8GB RAM compared to Magic 8 Pro's 12GB.
When compared to competing devices, the X10 includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,300mAh battery (+2,490mAh), while features a larger 6.63" display versus 4.7", while weighs 74g more at 203g, while sports a 40MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the X10 includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the X10 offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 4,300mAh battery (+718mAh).
| Weight i | 203 g (12 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (33 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 163.7 mm (14 others) |
| Volume i | 110.2 cm³ |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.63" |
| Pixel Density i | 397 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A76 |
| Gpu name i | Mali-G57 (30 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.36 GHz & 3 x 2.22 GHz & 4 x 1.84 GHz |
| Megapixels (main camera) i | 40 MP & 8 MP & 2 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2.4 (11 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4096 x 30 fps (1 other) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4300 mAh (15 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 22.5W (13 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Release date i | 5 years ago05/26/2020 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |