Honor 200 features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 5200 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, offers 122% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 1,800 nits, and has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,200mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and is 52g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the 200 offers 150% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 1,600 nits, while scores 69% lower in performance benchmarks. The Magic 6 Pro offers 150% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 6 Pro's's 1,600 nits, and the Magic 8 Pro offers 122% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
When compared to competing devices, the 200 scores 78% lower in performance benchmarks, while has 5,200mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.7" display versus 6.3". Against the Find X6 Pro from Oppo, the 200 offers 167% brighter display at 4,000 nits compared to Find X6 Pro's's 1,500 nits. Versus the Poco F7 Ultra, the 200 offers 122% brighter display at 4,000 nits compared to Poco F7 Ultra's's 1,800 nits, and scores 67% lower in performance benchmarks. When matched against the 17 Pro Max from Xiaomi, it offers 512GB storage compared to 1024GB, while the 15 comparison shows it offers 25% brighter display at 4,000 nits compared to 15's 3,200 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 187 g (23 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 74.6 mm (17 others) |
| Height i | 161.5 mm (3 others) |
| Volume i | 92.77 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP55 (3 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 436 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1200 x 2664 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 4000 nits (3 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 851100 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 720 (5 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.63 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3129 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1135 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/2.4 & f/2.2 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5200 mAh (24 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago05/27/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |