Google Pixel 9 Pro XL features Google Tensor G4 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.8" display, 5060 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 48 MP main camera.
8" display versus 5.81", while weighs 78g more at 221g. Against the 8 Pro, offers 25% brighter display at 2,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, and delivers 31% better performance in benchmarks (1,148,512 vs 876,300), and includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB). Compared to the 10 Pro, the 9 Pro XL delivers 19% better performance in benchmarks (1,148,512 vs 961,489), while features a larger 6.8" display versus 6.3". The 9 Pro features a larger 6.8" display versus 6.3".
When compared to competing devices, the 9 Pro XL has 5,060mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. Against the Magic 7 Pro from Honor, the 9 Pro XL offers 25% brighter display at 2,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the 9 Pro XL has 38% dimmer display at 2,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 58% lower in performance benchmarks. When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 56% dimmer display at 2,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 150% brighter display at 2,000 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 221 g (6 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 76.6 mm (24 others) |
| Height i | 162.8 mm (9 others) |
| Volume i | 106 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.6 (2 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.8" (45 others) |
| Pixel Density i | 486 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1344 x 2992 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 2000 nits (9 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1148512 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G4 (4 others) |
| Gpu name i | Mali-G715 MC7 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.92 GHz (Google Tensor G4) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4500 (Google Tensor G4) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1600 (Google Tensor G4) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 48 MP (8 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.8 & f/2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 42MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5060 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 37W |
| Wireless charging speed i | 23W (3 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago08/13/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |