Google Pixel 10 Pro features Google Tensor G5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.3" display, 4870 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 48 MP main camera.
3" display versus 5.81", while weighs 61g more at 204g. Against the 8 Pro, offers 38% brighter display at 2,200 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, and includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and has a more compact 6.3" screen. Compared to the 10 Pro XL, the 10 Pro has a more compact 6.3" screen, while is 28g lighter. The 9 Pro XL scores 16% lower in performance benchmarks, and the 9 Pro scores 16% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 10 Pro has 4,870mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.3" screen, while is 15g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the 10 Pro offers 38% brighter display at 2,200 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the 10 Pro has 31% dimmer display at 2,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 65% lower in performance benchmarks. When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 51% dimmer display at 2,200 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 175% brighter display at 2,200 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 152.8 mm (10 others) |
| Volume i | 94.61 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 495 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1280 x 2856 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 2200 nits (1 other) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 961489 |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G5 (3 others) |
| Gpu name i | PowerVR DXT 48 1536 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 5 x 2.85 GHz & 2 x 2.4 GHz (Google Tensor G5) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5712 (Google Tensor G5) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2267 (Google Tensor G5) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 48 MP (8 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.68 & f/1.7 & f/2.8 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 42MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4870 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 5 months ago08/20/2025 (4 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |