Apple iPhone 12 Pro Max features Apple A14 Bionic processor, 6GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 3687 mAh battery, 12 MP & 12 MP & 12 MP main camera.
5GB more RAM (6GB vs 0.5GB), while provides 512GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 3,687mAh battery (+2,269mAh), while features a larger 6.7" display versus 3.5", while weighs 91g more at 228g. Against the 6, offers 140% brighter display at 1,200 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 779% better performance in benchmarks (1,121,803 vs 127,678), and includes 5GB more RAM (6GB vs 1GB), and provides 512GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 3,687mAh battery (+1,877mAh), and features a larger 6.7" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 12 Pro Max scores 41% lower in performance benchmarks, while has 6GB RAM compared to 16 Pro's 8GB. The 17 Pro scores 59% lower in performance benchmarks, and the 17 Pro Max scores 61% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 12 Pro Max delivers 214% better performance in benchmarks (1,121,803 vs 357,020), while provides 512GB storage versus 4a's 128GB, while packs a larger 3,687mAh battery (+547mAh), while features a larger 6.7" display versus 5.81", while weighs 85g more at 228g. Against the S25 from Samsung, the 12 Pro Max has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the 17, the 12 Pro Max scores 71% lower in performance benchmarks, and has 6GB RAM compared to 17's 16GB. When matched against the Poco F8 Pro from Xiaomi, it has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while the 13 Pro comparison shows it scores 11% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 228 g (8 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (17 others) |
| Width i | 78.1 mm (9 others) |
| Height i | 160.8 mm (6 others) |
| Volume i | 92.93 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 6 (9 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 458 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1284 x 2778 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Antutu benchmark score i | 1121803 |
| Chipset (soc) name i | Apple A14 Bionic (3 others) |
| Gpu name i | Apple A14 GPU (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 3.1 GHz & 4 x 1.8 GHz (Apple A14 Bionic) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4750 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2045 |
| 3dmark wild life benchmark i | 7880 |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 12 MP & 12 MP (18 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/1.6 & f/2.4 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 3687 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 20W (24 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 5 years ago10/13/2020 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |