| Weight i | 810 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✖ |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Release date i | 2019 (1 other) |
| Screen Size i | 7" (3 others) |
| Resolution i | 2880 x 1600 px (6 others) |
| Field of view i | 130° |
| Refresh Rate i | 144Hz (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (5 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Pixel Density i | 601 ppi |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Displayport outputs i | 1 (7 others) |
| HDMI Ports i | 0 (5 others) |
| Usb version i | 3 (17 others) |
| Supports 3d audio i | ✔ (5 others) |