| Weight i | 318 g (1 other) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✖ |
| Height i | 87.6 mm (1 other) |
| Field of view i | 96° (2 others) |
| Display Type i | LCD (25 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Lens diameter i | 38mm (1 other) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (25 others) |