| Weight i | 116.8 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✖ |
| Thickness i | 45.9 mm |
| Height i | 164.1 mm |
| Volume i | 1397.97 cm³ |
| Screen Size i | 3.7" |
| Resolution i | 1840 x 1440 px |
| Field of view i | 80° (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (5 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✖ |
| Pixel Density i | 639 ppi |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Usb version i | 2 (5 others) |