| Weight i | 280 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Thickness i | 124.5 mm |
| Height i | 192 mm |
| Volume i | 6717.02 cm³ |
| Resolution i | 3664 x 1920 px (2 others) |
| Field of view i | 116° |
| Refresh Rate i | 120Hz (6 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✖ |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Tracks Head Movement i | ✖ |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✖ |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✖ |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✖ |
| Displayport outputs i | 1.4 |