Samsung Galaxy Mega 6.3 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1.5GB RAM with 16GB storage, 6.3" display, 3200 mAh battery, 8 MP main camera.
3 has 1.5GB RAM compared to S25 Ultra's 12GB, while offers 16GB storage compared to 1024GB, while has 3,200mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.3" screen, while is 19g lighter. Against the S25, has 1.5GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 3,200mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and weighs 37g more at 199g. Compared to the S23 Ultra, the Mega 6.3 has 1.5GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 16GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 1.5GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 1.5GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 88 mm |
| Height i | 167.7 mm (2 others) |
| Volume i | 118.06 cm³ |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 233 ppi (2 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 1.5GB (5 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.7 GHz (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.9MP (2 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3200 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Charging speed i | 10W (53 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Release date i | 12 years ago05/01/2013 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |