Samsung Galaxy S5 Mini features Samsung Exynos 3470 processor, 1.5GB RAM with 16GB storage, 4.5" display, 2100 mAh battery, 8 MP main camera.
5GB RAM compared to S25 Ultra's 12GB, while offers 16GB storage compared to 1024GB, while has 2,100mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 4.5" screen, while is 98g lighter. Against the S25, has 1.5GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 2,100mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 4.5" screen, and is 42g lighter. Compared to the S23 Ultra, the S5 Mini has 1.5GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 16GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 1.5GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 1.5GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 120 g (3 others) |
| Thickness i | 9.1 mm (19 others) |
| Width i | 64.8 mm (1 other) |
| Height i | 131.1 mm |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 4.5" (8 others) |
| Pixel Density i | 326 ppi (13 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 1.5GB (5 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 3470 |
| CPU Speed i | 4 x 1.4 GHz (Samsung Exynos 3470) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.1MP (13 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2100 mAh (4 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |