Sony Xperia Z features Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 processor, 2GB RAM with 16GB storage, 5" display, 2400 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the 1 VI, has 2GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 2,400mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 5" screen, and is 46g lighter. Compared to the 1 V, the Z has 2GB RAM compared to 1 V's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Z5 Premium has 2GB RAM compared to Z5 Premium's 3GB, and the 5 V has 2GB RAM compared to 5 V's 8GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 146 g (6 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 71 mm (6 others) |
| Height i | 139 mm (1 other) |
| Volume i | 77.97 cm³ |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 2GB (111 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 |
| CPU Speed i | 4 x 1.5 GHz (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (41 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2400 mAh (5 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Release date i | 13 years ago01/01/2013 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |