Asus ROG Spatha X offers a balanced combination of features.
Against the ROG Harpe Ace Extreme, weighs 121g more at 168g. Compared to the ROG Keris II Ace, the ROG Spatha X includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB), while weighs 114g more at 168g. The ROG Harpe Ace Mini weighs 119g more at 168g, and the ROG Moon Blade 2 Ace includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the ROG Spatha X weighs 86g more at 168g. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the ROG Spatha X weighs 56g more at 168g. Versus the Razer Cobra Pro, the ROG Spatha X weighs 91g more at 168g. When matched against the EVGA X15 from the manufacturer, it weighs 58g more at 168g, while the Logitech G502 X Plus comparison shows it weighs 62g more at 168g.
| Polling rate i | 1000 Hz (172 others) |
| Maximum speed i | 400 IPS (67 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 19000 DPI (9 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless (78 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 67 hours |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (156 others) |
| Number of buttons i | 12 |
| Number of side buttons i | 6 (3 others) |
| Number of programmable buttons i | 12 |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✔ (75 others) |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 168 g |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 2 m (27 others) |
| Volume i | 548.68 cm³ |
| Thickness i | 45 mm (8 others) |