Asus ROG Chakram X offers a balanced combination of features.
Against the ROG Keris II Ace, includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB), and weighs 73g more at 127g. Compared to the ROG Harpe Ace Mini, the ROG Chakram X weighs 78g more at 127g. The ROG Moon Blade 2 Ace includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB), and the ROG Keris II Origin includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the ROG Chakram X weighs 45g more at 127g. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the ROG Chakram X weighs 15g more at 127g. Versus the Razer Cobra Pro, the ROG Chakram X weighs 50g more at 127g. When matched against the EVGA X15 from the manufacturer, it weighs 17g more at 127g, while the Logitech G502 X Plus comparison shows it weighs 21g more at 127g.
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Maximum speed i | 650 IPS (107 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 36000 DPI (5 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, Bluetooth (59 others) |
| Sensor i | ROG AimPoint (2 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (28 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 150 hours (4 others) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (19 others) |
| Number of buttons i | 11 (13 others) |
| Number of side buttons i | 4 (17 others) |
| Number of programmable buttons i | 11 (12 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✔ (75 others) |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 127 g |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✔ (11 others) |
| Has extra weights i | ✖ |
| Volume i | 435.05 cm³ (1 other) |
| Thickness i | 42.8 mm (1 other) |
| Height i | 132.7 mm (1 other) |