Corsair Nightsabre offers a balanced combination of features.
When compared to competing devices, the Corsair Nightsabre weighs 15g more at 97g. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the Corsair Nightsabre is 15g lighter. Versus the ROG Chakram X, the Corsair Nightsabre is 30g lighter. When matched against the Razer Cobra Pro from the manufacturer, it weighs 20g more at 97g.
| Polling rate i | 2000 Hz (12 others) |
| Maximum speed i | 650 IPS (107 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 26000 DPI (91 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | USB, Bluetooth, 2.4GHz wireless (28 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (2 others) |
| Has gesture support i | ✔ (28 others) |
| Battery Life i | 100 hours (23 others) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (156 others) |
| Number of buttons i | 11 (13 others) |
| Number of side buttons i | 4 (17 others) |
| Number of programmable buttons i | 11 (12 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✔ (75 others) |
| Orientation i | Ambidextrous (175 others) |
| Weight i | 97 g (4 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✔ (92 others) |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 1.8 m (135 others) |
| Volume i | 329.46 cm³ |
| Thickness i | 40.41 mm |