Asus ROG Harpe Ace Extreme offers a balanced combination of features.
Against the ROG Keris II Ace, includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB). Compared to the ROG Moon Blade 2 Ace, the ROG Harpe Ace Extreme includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB). The ROG Keris II Origin includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the ROG Harpe Ace Extreme is 35g lighter. Against the Razer Basilisk V3 Pro 35K from the manufacturer, the ROG Harpe Ace Extreme is 65g lighter. Versus the Razer Cobra Pro, the ROG Harpe Ace Extreme is 30g lighter. When matched against the EVGA X15 from the manufacturer, it is 63g lighter, while the Logitech G502 X Plus comparison shows it is 59g lighter.
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Maximum speed i | 650 IPS (107 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 42000 DPI (13 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (16 others) |
| Sensor i | ROG AimPoint Pro 42K (2 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (32 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 90 hours (19 others) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Number of buttons i | 5 (51 others) |
| Number of side buttons i | 2 (253 others) |
| Number of programmable buttons i | 5 (70 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✖ |
| Orientation i | Ambidextrous (175 others) |
| Weight i | 47 g (4 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 2 m (27 others) |
| Volume i | 285.32 cm³ (5 others) |
| Thickness i | 39 mm (24 others) |