| Volume i | 10021.57 cm³ |
| Weight i | 1.34 kg |
| Release date i | 7 years ago11/16/2018 |
| Height i | 122 mm |
| Thickness i | 272 mm |
| Width i | 302 mm |
| Maximum Flight Time i | 20 min (2 others) |
| Obstacle Detection i | ✔ (47 others) |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Field of view i | 110° (10 others) |
| Battery Power i | 1800 mAh (2 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |