| Weight i | 1.78 kg |
| Release date i | 7 years ago04/28/2018 (2 others) |
| Height i | 120 mm (2 others) |
| Thickness i | 270 mm (2 others) |
| Width i | 270 mm (2 others) |
| Maximum Flight Time i | 15 min (7 others) |
| Maximum Flight Distance i | 0.3 km (3 others) |
| Obstacle Detection i | ✖ |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (9 others) |
| Field of view i | 120° (12 others) |
| Battery Power i | 2500 mAh (5 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |