| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Weight i | 3.4 kg (1 other) |
| Height i | 277 mm (1 other) |
| Width i | 333 mm |
| Voltage i | 120V (20 others) |
| Maximum drilling speed i | 550 rpm (2 others) |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 9 amps (1 other) |
| Chuck diameter i | 13 mm (33 others) |