| Drill type i | Rotary hammer (7 others) |
| Is Reversible i | ✔ (83 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Volume i | 5801.76 cm³ |
| Weight i | 2.63 kg |
| Height i | 216 mm (1 other) |
| Width i | 340 mm |
| Has an led light i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Voltage i | 120V (20 others) |
| Has a brushless motor i | ✖ |
| Maximum drilling speed i | 3200 rpm |
| Has Variable Speed i | ✔ (113 others) |
| Amperage i | 9.5 amps |
| Hammering speed i | 51000 bpm (2 others) |
| Chuck diameter i | 13 mm (33 others) |
| Has A Keyless Chuck i | ✖ |
| Has A Pin Chuck i | ✔ (6 others) |
| Has A High Precision Chuck i | ✖ |