Samsung NX300M features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3.3" display, 1130 mAh battery, 20.3 MP main camera.
3" display versus 3", while weighs 23g more at 310g. Against the Camera 2, has 1,130mAh battery compared to Camera 2's 2,000mAh, and has a more compact 3.3" screen, and weighs 27g more at 310g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the NX300M features a larger 3.3" display versus 3", while weighs 93g more at 310g. The NX20 features a larger 3.3" display versus 3", and the NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom features a larger 3.3" display versus 3".
| Type i | MirrorlessSamsung NX300M |
| Screen resolution i | 768k dots (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Screen Size i | 3.3" (3 others) |
| Weight i | 310 g (1 other) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.3 MP (12 others) |
| Maximum expanded iso i | 25600 ISO (112 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 9 fps (19 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (129 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✖ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 330 shots (19 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1130 mAh (2 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (3 others) |