Samsung NX20 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 1300 mAh battery, 20.3 MP main camera.
Against the Camera 2, has 1,300mAh battery compared to Camera 2's 2,000mAh, and has a more compact 3" screen, and weighs 57g more at 340g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the NX20 weighs 123g more at 340g. The NX1000 + I-function 20-50mm weighs 122g more at 340g.
| Viewfinder i | Optical viewfinder (OVF)Samsung NX20 |
| Screen resolution i | 614k dots (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 340 g (5 others) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Focus points i | 15 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.3 MP (12 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 8.3 fps (3 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 360 shots (10 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1300 mAh (6 others) |
| Pixel Density i | 385 ppi (4 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |