Samsung NX300 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3.3" display, 1130 mAh battery, 20.3 MP main camera.
3" display versus 3", while weighs 191g more at 478g. Against the Camera 2, has 1,130mAh battery compared to Camera 2's 2,000mAh, and has a more compact 3.3" screen, and weighs 195g more at 478g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the NX300 features a larger 3.3" display versus 3", while weighs 261g more at 478g. The NX20 features a larger 3.3" display versus 3", and the NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom features a larger 3.3" display versus 3".
| Type i | MirrorlessSamsung NX300 |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Samsung NX300 |
| Screen resolution i | 768k dots (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3.3" (3 others) |
| Weight i | 478 g (1 other) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Focus points i | 247 |
| Megapixels (main camera) i | 20.3 MP (12 others) |
| Maximum expanded iso i | 25600 ISO (112 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 9 fps (19 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (129 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✖ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 330 shots (19 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1130 mAh (2 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (3 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |