Sony Tablet S 32GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 9.4" display, 5000 mAh battery, 5 MP main camera.
4" screen, while is 102g lighter. Against the Z3 Tablet Compact, has 1GB RAM compared to Z3 Tablet Compact's 3GB, and features a larger 9.4" display versus 8", and weighs 328g more at 598g. Compared to the Tablet Z LTE, the Tablet S 32GB has 1GB RAM compared to Tablet Z LTE's 2GB, while has 5,000mAh battery compared to Tablet Z LTE's 6,000mAh. The Z2 Tablet has 1GB RAM compared to Z2 Tablet's 3GB, and the Z4 Tablet has 1GB RAM compared to Z4 Tablet's 3GB.
| Weight i | 598 g (2 others) |
| Thickness i | 20.6 mm |
| Width i | 241.2 mm (15 others) |
| Height i | 174.3 mm (3 others) |
| Volume i | 866.05 cm³ |
| Screen Size i | 9.4" (3 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 161 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 40 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 0.3MP (19 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (15 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago11/01/2011 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |