Samsung Galaxy Tab E 8.0 (SM-T375) features Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 processor, 1.5GB RAM with 16GB storage, 8" display, 5000 mAh battery, 5 MP main camera.
0 (SM-T375) has 1.5GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB, while has 5,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8" screen, while is 138g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 1.5GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 5,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8" screen, and is 368g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab E 8.0 (SM-T375) has 1.5GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 1.5GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 1.5GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 360 g (5 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 212.1 mm (2 others) |
| Height i | 126.1 mm (1 other) |
| Volume i | 238.04 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1.5GB (5 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 306 (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (15 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago01/20/2016 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |