Samsung Galaxy Tab 4 10.1 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1.5GB RAM with 16GB storage, 10" display, 6800 mAh battery, 3 MP main camera.
1 has 1.5GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB, while has 6,800mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 10" screen. Against the Tab S8 Ultra, has 1.5GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 6,800mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10" screen, and is 241g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab 4 10.1 has 1.5GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 1.5GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 1.5GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 487 g |
| Thickness i | 8 mm (15 others) |
| Width i | 243.4 mm (1 other) |
| Height i | 176.4 mm |
| Volume i | 343.49 cm³ |
| Screen Size i | 10" (13 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1.5GB (5 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.2 GHz (16 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 3 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (29 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6800 mAh (8 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago04/01/2014 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |