Samsung Galaxy Tab A7 features Qualcomm Snapdragon 662 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 10.4" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
4" screen, while is 21g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 3GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 7,040mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.4" screen, and is 251g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab A7 has 3GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 477 g (2 others) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 247.6 mm (12 others) |
| Height i | 157.4 mm (1 other) |
| Volume i | 272.81 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 662 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1208 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 339 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 11 nm (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 4.5 hours (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago09/02/2020 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1326 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 321 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |