Samsung Galaxy Tab A 10.1 LTE (2019) features Samsung Exynos 7904 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 6150 mAh battery, 8 MP main camera.
1 LTE (2019) has 3GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has 6,150mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 10.1" screen, while is 28g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 3GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 6,150mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 258g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab A 10.1 LTE (2019) has 3GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 470 g (2 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 245.2 mm (6 others) |
| Height i | 149.4 mm (2 others) |
| Volume i | 274.75 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 7904 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G71 MP2 (2 others) |
| CPU Speed i | 6 x 1.6 GHz & 2 x 1.8 GHz (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 937 (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 286 (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6150 mAh |
| Battery Life i | 13 hours (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago04/01/2019 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |