Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus P6200 32GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 7" display, 4000 mAh battery, 3 MP main camera.
0 Plus P6200 32GB has 1GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 4,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 7" screen, while is 153g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 1GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 4,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 7" screen, and is 383g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab 7.0 Plus P6200 32GB has 1GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 1GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 1GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 345 g (5 others) |
| Thickness i | 9.96 mm |
| Width i | 193.7 mm (3 others) |
| Height i | 122.4 mm (5 others) |
| Volume i | 236.14 cm³ |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 600 x 1024 px (14 others) |
| Pixel Density i | 170 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.2 GHz (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 45 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 3 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (17 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago10/01/2011 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |