| Size Of Speakers i | 2 x 2.5" & 1 x 5.25" & 2 x 0.74" |
| Number of channels of sound output i | 5.1 (10 others) |
| Has aptx i | ✔ (81 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aac i | ✖ |
| Lowest frequency i | 180 Hz |
| Highest frequency i | 20000 Hz (63 others) |
| Has an aux input i | ✖ |
| HDMI Ports i | 0 (50 others) |
| Has an hdmi output i | ✖ |
| Bluetooth Version i | 4 (4 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (176 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Rj45 ports i | 0 (170 others) |
| Has a microphone input i | ✖ |
| Has s/pdif out port i | ✔ (6 others) |
| Release date i | 11 years ago11/10/2014 |
| Volume i | 2847 cm³ |
| Has voice commands i | ✖ |
| Control panel placed on a device i | ✖ |
| Has a remote control i | ✖ |
| Has a rechargeable remote control i | ✖ |
| Has A Dedicated Smartphone App i | ✖ |
| Number of microphones i | 0 (158 others) |
| Thickness i | 78 mm (4 others) |