ZTE Nubia Z9 features Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.2" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE Nubia Z9 has a more compact 5.2" screen, while weighs 36g more at 192g. Against the 4 from Apple, the ZTE Nubia Z9 includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the ZTE Nubia Z9 has a more compact 5.2" screen, and weighs 23g more at 192g.
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 68.3 mm |
| Height i | 174.4 mm (2 others) |
| Display Type i | LCD (61 others) |
| Screen Size i | 5.2" (37 others) |
| Pixel Density i | 424 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 (23 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago04/06/2015 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |