Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 6200 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
67" screen. Against the 15, scores 70% lower in performance benchmarks, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,200mAh battery (+960mAh), and features a larger 6.67" display versus 6.36", and weighs 19g more at 211g. Compared to the 17 Pro, the Redmi Note 14 Pro Plus scores 78% lower in performance benchmarks, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The 17 scores 79% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 131% brighter display at 3,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Redmi Note 14 Pro Plus offers 100% brighter display at 3,000 nits compared to Find X6 Pro's's 1,500 nits, while packs a larger 6,200mAh battery (+1,200mAh). Against the Magic 7 Pro from Honor, the Redmi Note 14 Pro Plus offers 88% brighter display at 3,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the X200 Ultra, the Redmi Note 14 Pro Plus has 33% dimmer display at 3,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and scores 71% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from OnePlus, it offers 275% brighter display at 3,000 nits compared to 15's 800 nits, while the S25 comparison shows it offers 15% brighter display at 3,000 nits compared to S25's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 210.8 g |
| Thickness i | 8.7 mm (30 others) |
| Width i | 74.7 mm (12 others) |
| Height i | 162.5 mm (17 others) |
| Volume i | 105.61 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 3000 nits (7 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 813000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus |
| Gpu name i | Adreno 710Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus |
| CPU Speed i | 1 x 2.5 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3239 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1162 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2 & f/2.4 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6200 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago09/27/2024Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax) (5 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |