Xiaomi Poco F5 features Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 2 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 64 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 38g lighter, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 84% dimmer display at 500 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 59% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Poco F5 scores 69% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 71% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 62% dimmer display at 500 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F5 has 75% dimmer display at 500 nits compared to 10's 2,000 nits, while scores 20% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.67" display versus 6.3", while is 23g lighter, while sports a 64MP main camera versus 48MP. Against the S25 Ultra from Samsung, the Poco F5 has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the S25, the Poco F5 has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 63% lower in performance benchmarks. When matched against the S23 Ultra from Samsung, it has 71% dimmer display at 500 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while the S24 Ultra comparison shows it has 81% dimmer display at 500 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 181 g (9 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 161.1 mm (12 others) |
| Volume i | 95.45 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| French repairability index i | 9 (10 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1134558 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 2 |
| Gpu name i | Adreno 725 |
| CPU Speed i | 1 x 2.91 GHz & 3 x 2.49 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 2) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4157 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1447 |
| 3dmark wild life benchmark i | 7530 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 8 MP & 2 MP (21 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 2 years ago05/09/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |