Xiaomi Mi 5s features Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro processor, 4GB RAM with 128GB storage, 5.15" display, 3200 mAh battery, 12 MP main camera.
15" screen, while is 74g lighter. Against the 15, scores 94% lower in performance benchmarks, and has 4GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,200mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.15" screen, and is 47g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi 5s scores 96% lower in performance benchmarks, while has 4GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 96% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 89% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Mi 5s includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), while packs a larger 3,200mAh battery (+1,390mAh), while features a larger 5.15" display versus 4.7", while weighs 16g more at 145g. Against the 4a from Google, the Mi 5s scores 54% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 145 g (11 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 70.3 mm (1 other) |
| Height i | 145.6 mm (2 others) |
| Volume i | 84.96 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.15" (3 others) |
| Pixel Density i | 428 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Antutu benchmark score i | 164119 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 530 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.15 GHz (9 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 859 |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (38 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 4MP (12 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3200 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago01/10/2016 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |