Xiaomi Mi 5 Pro features Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 5.15" display, 3000 mAh battery, 16 MP main camera.
15" screen, while is 80g lighter. Against the 15, scores 91% lower in performance benchmarks, and has 4GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 3,000mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.15" screen, and is 53g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi 5 Pro scores 93% lower in performance benchmarks, while has 4GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 93% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 83% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Mi 5 Pro delivers 104% better performance in benchmarks (259,958 vs 127,678), while includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), while packs a larger 3,000mAh battery (+1,190mAh), while features a larger 5.15" display versus 4.7". Against the 4a from Google, the Mi 5 Pro has 4GB RAM compared to 4a's 6GB.
| Weight i | 139 g (2 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (20 others) |
| Width i | 69.2 mm (1 other) |
| Height i | 144.6 mm (1 other) |
| Volume i | 73.05 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.15" (3 others) |
| Pixel Density i | 428 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Antutu benchmark score i | 259958 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 (6 others) |
| Gpu name i | Adreno 530 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.15 GHz (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 4MP (12 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 years ago02/24/2016 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |