Xiaomi Mi-3S features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3GB RAM with 16GB storage, 5" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 13 MP main camera.
Against the 15, has 3GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 16GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 5" screen. Compared to the 17 Pro, the Mi-3S has 3GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 16GB storage compared to 1024GB. The 17 has 3GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 3GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Mi-3S has a more compact 5" screen. Against the Droid Turbo 2 from Motorola, the Mi-3S has a more compact 5" screen.
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5" (65 others) |
| Pixel Density i | 441 ppi (39 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 16GB (88 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (23 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |