Xiaomi Mi 10S features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.67" display, 4780 mAh battery, 108 MP & 13 MP & 2 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 65% dimmer display at 1,120 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 75% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and weighs 16g more at 208g. Compared to the 17 Pro, the Mi 10S scores 82% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 83% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 56% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Mi 10S has 44% dimmer display at 1,120 nits compared to 10's 2,000 nits, while scores 52% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.67" display versus 6.3", while sports a 108MP main camera versus 48MP. Against the S25 Ultra from Samsung, the Mi 10S has 57% dimmer display at 1,120 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the S25, the Mi 10S has 57% dimmer display at 1,120 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 78% lower in performance benchmarks. When matched against the S23 Ultra from Samsung, it has 36% dimmer display at 1,120 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while the S24 Ultra comparison shows it has 57% dimmer display at 1,120 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 208 g (14 others) |
| Thickness i | 9 mm (25 others) |
| Width i | 74.8 mm (22 others) |
| Height i | 162.6 mm (13 others) |
| Volume i | 109.46 cm³ (4 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 386 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 1120 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 675000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (5 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 4212 |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 13 MP & 2 MP & 2 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.4 & f/2.4 & f/2.4 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4780 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 33W (90 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago03/10/2021 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |