Xiaomi 13 (256GB / 12GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (256GB / 12GB RAM) processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.36" display, 4500 mAh battery, 50.3 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
36" screen, while is 34g lighter. Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 44% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 15's 5,240mAh. Compared to the 17 Pro, the 13 (256GB / 12GB RAM) scores 58% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 60% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 12GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the 13 (256GB / 12GB RAM) has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to 10's 2,000 nits, while delivers 8% better performance in benchmarks (1,532,113 vs 1,414,900), while is 19g lighter. Against the S25 Ultra from Samsung, the 13 (256GB / 12GB RAM) has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the S25, the 13 (256GB / 12GB RAM) has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 50% lower in performance benchmarks. When matched against the S23 Ultra from Samsung, it has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while the S24 Ultra comparison shows it has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 71.5 mm (20 others) |
| Height i | 152.8 mm (10 others) |
| Volume i | 87.4 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.36" (11 others) |
| Pixel Density i | 414 ppi (5 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1532113 (5 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (256GB / 12GB RAM) (3 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (256GB / 12GB RAM) (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5132 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1734 (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 12656 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50.3 MP & 12 MP & 10 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2 & f/2.2 (10 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 3 years ago12/12/2022 (256GB / 12GB RAM) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (18 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 1 eSIM (18 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |