Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition features MediaTek Dimensity 9000 Plus processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.73" display, 5160 mAh battery, 50 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
Against the 15, has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.73" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the 12 Pro Dimensity Edition has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The 17 has 12GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 23% dimmer display at 1,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the 12 Pro Dimensity Edition has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to 10's 2,000 nits, while features a larger 6.73" display versus 6.3". Against the S25 Ultra from Samsung, the 12 Pro Dimensity Edition has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the S25, the 12 Pro Dimensity Edition has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, and offers 256GB storage compared to 512GB. When matched against the S23 Ultra from Samsung, it has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while the S24 Ultra comparison shows it has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 201 g (6 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 74.6 mm (17 others) |
| Height i | 163.6 mm (15 others) |
| Volume i | 100.08 cm³ (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.73" (17 others) |
| Pixel Density i | 521 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9000 Plus (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 1.8 GHz (MediaTek Dimensity 9000 Plus) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP & 5 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.4 & f/2.4 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5160 mAh (9 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 3 years ago07/13/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has nfc i | ✔ (27 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |