Xiaomi 12 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.73" display, 4600 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 15, has 53% dimmer display at 1,500 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 57% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,600mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and features a larger 6.73" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the 12 Pro scores 68% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 69% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 23% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 12 Pro has 25% dimmer display at 1,500 nits compared to 10's 2,000 nits, while scores 17% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.73" display versus 6.3". Against the S25 Ultra from Samsung, the 12 Pro has 42% dimmer display at 1,500 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the S25, the 12 Pro has 42% dimmer display at 1,500 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 61% lower in performance benchmarks. When matched against the S23 Ultra from Samsung, it has 14% dimmer display at 1,500 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while the S24 Ultra comparison shows it has 42% dimmer display at 1,500 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 74.6 mm (17 others) |
| Height i | 163.6 mm (15 others) |
| Volume i | 100.08 cm³ (2 others) |
| French repairability index i | 7.3 (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.73" (17 others) |
| Pixel Density i | 521 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 1500 nits (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1177498 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (20 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (23 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 9299 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/1.9 & f/2.2 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4600 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago12/28/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |