Vivo Y52s features MediaTek Dimensity 720 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.58" display, 5000 mAh battery, 48 MP & 2 MP main camera.
58" screen. Against the X200 Pro, has 90% dimmer display at 460 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and scores 90% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and has a more compact 6.58" screen. Compared to the X300 Pro, the Y52s scores 90% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to X300 Pro's 16GB. The iQOO 12 Pro has 71% dimmer display at 460 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and the X100 Ultra scores 87% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Y52s delivers 126% better performance in benchmarks (287,933 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.58" display versus 4.7", while weighs 57g more at 186g, while sports a 48MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Y52s includes 2GB more RAM (8GB vs 6GB). Versus the 16 Pro, the Y52s has 54% dimmer display at 460 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, and scores 85% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 185.5 g (4 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 75.4 mm (22 others) |
| Height i | 164.2 mm (6 others) |
| Volume i | 104 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.58" (22 others) |
| Pixel Density i | 400 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 460 nits (1 other) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 287933 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 720 |
| Gpu name i | Mali G57 MP3 (1 other) |
| CPU Speed i | 6 x 2 GHz & 2 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 720) |
| 3dmark wild life benchmark i | 1234 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 2 MP (7 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/1.8 (61 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (84 others) |
| Release date i | 5 years ago12/07/2020 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |